Czym kierować się przy wyborze materiału na zasłony i firanki?

0
21
Czym kierować się przy wyborze materiału na zasłony i firanki
5/5 - (1 vote)

Firanki i zasłony stanowią nieodłączny element wnętrza. Świetnie się prezentują oraz osłaniają nas przed słońcem. Dobrze dobrane do wystroju potrafią go idealnie uzupełnić, sprawiając że całość wydaje się spójna i wyjątkowa. Dlatego też wybór odpowiednich zasłon ma znaczenie. Na szczęście istnieje kilka uniwersalnych zasad, którymi warto się kierować.

W zależności od pomieszczenia

To kryterium wydaje się być oczywiste. Inne zasłony wybierzemy do kuchni, a inne do salonu czy sypialni. Ważna jest także wielkość danego pokoju. W mniejszych pomieszczeniach warto zawiesić delikatne firanki i zasłony, zaś w ogromnym salonie mogą sprawdzić się te cięższe. Co więcej, zasłonki dobrze jest dopasować także do kolorystyki ścian. Tu zasada jest podobna, im jaśniejsze pomieszczenie tym cięższe mogą być firany. Łączenie ciemnych kolorów z grubą tkaniną sprawi, że pokój będzie nas przytłaczał.

Odpowiednie wymiary

Dostosowanie firan do wielkości okna to absolutna podstawa. Zanim wybierzemy się do sklepu, lub zamówimy tkaniny, dokonajmy dokładnych pomiarów okien i karniszy. W każdym przypadku sprawdźmy długość i szerokość. W zależności od tego jaki rodzaj firanek wybierzemy (do parapetu, czy do podłogi), sprawdźmy ile materiału będziemy potrzebować. Gdy kupujemy gotowe firanki mogą być one około 3 centymetry krótsze od tego, co udało nam się wymierzyć, tak by nie opierały się o dywan. Gdy jednak zamawiamy materiał warto wybierać nieco dłuższe, pamiętając o tym, że zasłony będą obrabiane. Kolejną kwestią jest szerokość. Tu sprawa wygląda prościej. Wystarczy by tkaniny były około dwa razy szersze od okien, wtedy będą się dobrze układać.

Jaką tkaninę wybrać?

Tkanin zasłonowych jest wiele. To, jaką wybierzemy w dużym stopniu zależy od naszych potrzeb. Gdy chcemy by firany osłaniały nas przed sąsiadami i słońcem powinniśmy się zdecydować na cięższe materiały takie jak aksamit i taftę. Jeśli z kolei zależy nam na lekkości zdecydujmy się na woal. Niezależnie od wyboru, wiele dobrej jakości materiałów znajdziemy na stronie cntbee.com.

Poprzedni artykułEkologiczne sposoby na czystość w domu
Następny artykułZ dzieckiem w aucie
Blog powstał z pasji i mam nadzieję, że posłuży odwiedzającym kobietom do inspiracji moimi własnymi przemyśleniami i recenzjami. Prywatnie fanka kuchni meksykańskiej, dobrej książki i pieszych wycieczek po górach.