Goździki – aromatyczna przyprawa stosowana w perfumach

0
59
goździki w perfumach
5/5 - (1 vote)

Większość z nas uwielbia świąteczną atmosferę – płatki śniegu, kolędy, kupowanie prezentów czy krzątanie się w kuchni i przygotowywanie wigilijnych potraw. To wszystko sprawia, że ten czas nabiera magii. By jeszcze lepiej poczuć tę wyjątkową atmosferę, warto otoczyć się zapachem, który stale będzie nam o niej przypominał. W zimowe dni, a szczególnie podczas Świąt doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju pachnidła z dodatkiem przypraw. Rozgrzewają i otulają swoim aromatycznym ciepłem. Ze świątecznym okresem bez wątpienia kojarzą się goździki, którym poświęcamy właśnie dzisiejszy artykuł. Wyjaśniamy, jaki charakter nadają kompozycji zapachowej i gdzie znajdują swoje zastosowanie.

Wszystko o goździku

Goździk to niedroga przyprawa, którą zna praktycznie każdy z nas. Jest łatwo dostępna i możemy spotkać się z nią w każdym sklepie. Ta ciesząca się popularnością na całym świecie przyprawa to suszone pąki kwiatów drzewa goździkowego. Jeśli chodzi o przemysł perfumeryjny, wykorzystywane są w nim nie tylko pąki rośliny. Przydatne okazują się bowiem także liście a czasem nawet i gałęzie. Olejek pozyskany z goździków ma mocny, ostry i korzenny zapach. Warto wspomnieć również o tym, że zawiera on w swoim składzie chociażby eugenol, kwas benzoesowy czy aldehyd, dzięki którym jest cennym środkiem wykorzystywanym w lecznictwie.

Na pewno każdy z nas nieraz borykał się z bólem zęba i właśnie wtedy sięgał po goździki – przyprawa ta bowiem ma działanie przeciwbólowe i odkażające. Oprócz tego mogą także posiadać działanie przeciwnowotworowe. Zmniejszą one bowiem ilość wolnych rodników w komórkach. Goździki poleca się również osobom mającym problemy z przewodem pokarmowym. Zwalczą one pasożyty jelit i niwelują zmęczenie.

Goździki oczywiście wykorzystywane są również w kuchni. Przyprawia się nimi słodkie jak i pikantne dania. Dodawane są także do win oraz likierów. Mielona przyprawa często dodaje aromatu piernikom oraz innym wypiekom.

Artykuł o podobnej tematyce można znaleźć na stronie https://urodaidealna.pl/swiateczne-aromaty-czyli-perfumy-z-dodatkiem-gozdzikow/

Poprzedni artykułPerfumy z dodatkiem drzewa cedrowego
Następny artykułPerfumy i wiek – muszą do siebie pasować?
Blog powstał z pasji i mam nadzieję, że posłuży odwiedzającym kobietom do inspiracji moimi własnymi przemyśleniami i recenzjami. Prywatnie fanka kuchni meksykańskiej, dobrej książki i pieszych wycieczek po górach.