Plastyka brodawek sutkowych i mikropigmentacja medyczna – zabiegi, które odmieniają wygląd piersi!

0
59
Plastyka brodawek sutkowych
5/5 - (1 vote)

Drobne sutki, lekko wystające, z wyraźną i regularną otoczką, są prawdziwą ozdobą kobiecego biustu i jego dopełnieniem. Mikropigmentacja medyczna czy plastyka brodawek sutkowych to zabiegi, na które bardzo często decydują się kobiety po mastektomii i rekonstrukcji piersi. Ale korekta czy mikropigmentacja brodawek sutkowych dedykowane są również dla kobiet, które z różnych innych przyczyn nie są zadowolone z wyglądu swoich sutków.

Korekta brodawki sutkowej – kiedy warto się na nią zdecydować?

Dla wielu kobiet wygląd brodawek sutkowych często staje się ważniejszy niż rozmiar biustu. Zbyt duże brodawki nieproporcjonalne w stosunku do piersi lub powiększona otoczka brodawek, a także asymetria sutków mogą prowadzić do poważnych kompleksów. Dlaczego wygląd sutków nie zawsze jest idealny? Przyczyną zniekształcenia brodawki sutkowej może być starzenie się, długotrwałe karmienie piersią, ale też wrodzone wady anatomiczne. W każdym z tych przypadków warto rozważyć zabiegi, które odmieniają wygląd piersi: plastykę brodawek sutkowych i mikropigmentację – obydwa dostępne są w ofercie krakowskiego Centrum DER-MED.

Wisienka na torcie. Plastyka brodawek sutkowych

Zabieg poprzedza konsultacja lekarska, podczas której wykluczane są ewentualne przeciwwskazania. Przed wykonaniem plastyki brodawek piersiowych konieczne jest dostarczenie wyników badań laboratoryjnych (m.in. morfologia, czas krzepnięcia) oraz obrazowych (USG piersi). Plastyka brodawek sutkowych jest zabiegiem ambulatoryjnym i trwa około 60 minut. Korekta może obejmować samą brodawkę sutkową lub tylko jej otoczkę. Oba warianty zabiegu wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Zmniejszenie brodawek sutkowych (ich zwężenie) polega na wycięciu klinowego fragmentu skóry. Aby skrócić zbyt długą brodawkę sutkową, wycina się fragment skóry u jej podstawy. Zmniejszenie otoczek sutkowych polega na wycięciu fragmentu skóry na samej granicy otoczki, a następnie naciągnięciu jej do środka i zszyciu za pomocą samowchłanialnych nici, aby zapobiec ponownemu rozciągnięciu. Plastyka brodawek sutkowych wykonywana przez doświadczonego profesora chirurgii to zabieg, po którym praktycznie nie widać śladu – nacięcia przebiegają na granicach otoczki, więc dobrze się kamuflują po zagojeniu. Po zabiegu można dodatkowo wykonać mikropigmentację medyczną brodawki sutkowej.

Piersi jak malowane. Mikropigmentacja brodawki sutkowej

Mikropigmentacja brodawki sutkowej to zabieg, który daje możliwość odtworzenia naturalnego koloru i kształtu otoczki sutkowej i samych brodawek. Na mikropigmentację medyczną najczęściej decydują się kobiety, które:

  • miały zabieg jedno- lub dwustronnej mastektomii,
  • chcą przyciemnić naturalny kolor brodawki piersiowej,
  • są po rekonstrukcji piersi,
  • wykonały plastykę brodawek sutkowych i chcą poprawić ich kolor.

Mikropigmentacja sutka polega na nakłuwaniu skóry (przypomina to tatuowanie) specjalnymi, sterylnymi igłami. Za ich pomocą linergistka (specjalistka mikropigmentacji) wprowadza odpowiedni barwnik do skóry pacjentki. By uzyskać jak najbardziej naturalny efekt, kolory pigmentów dobierane są indywidualnie. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Mikropigmentacja pozwala całkowicie odtworzyć brodawki sutkowe na skórze pacjentki lub wykonać samą tylko otoczkę. Mało wyrazistym brodawkom można nadać ciemniejszy, bardziej kontrastujący kolor.

Więcej na temat plastyki brodawek sutkowych i mikropigmentacji medycznej przeczytasz na stronie Centrum DER-MED w Krakowie.

Poprzedni artykułNierozkładane meble wypoczynkowe – wady i zalety
Następny artykułJak w 5 minut być gotową do wyjścia?
Blog powstał z pasji i mam nadzieję, że posłuży odwiedzającym kobietom do inspiracji moimi własnymi przemyśleniami i recenzjami. Prywatnie fanka kuchni meksykańskiej, dobrej książki i pieszych wycieczek po górach.